IASBO Research Committees

Accounting/Budgeting

Chair: Karen Zackfia, North Newton
Vice Chair: Vicki Andrews, Southern Wells
Vice Chair: Stephanie Pittman, Bremen
Brenda Bennett, Johnson Co. Special Svcs
Marsha Bohannon, Westfield-Washington
Amanda Brackett, Tippecanoe
Aline Busse, Porter Twp.
Karen Cartmell, MSD of Pike Twp.
Jerry Hawkins, Goshen
Jennifer Hopkins, Peru
Renae Hull, MSD Lawrence Twp.
Linda Jones, Noblesville
Jane Kellam-Tollett, Fayette Co.
Lynn Kwilasz, Duneland
Sandy London, Center Grove
Laura Mullen, Northwest Shelby
Cindy Navarra, Greensburg
Susan Oakley, Penn-Harris-Madison
Lora Prange, MSD, Washington, Twp.
Phyllis Ritenour, MSD, Washington Twp.
Leslie Rittenhouse, MSD, Washington Twp.
Linda Searles, MSD, Pike Twp.
Rebecka Smith, Concord

Business Operations

Chair: Sharon Qualkenbush, Valparaiso
Vice Chair: Dave Koch, MSD of Pike Twp.
Vice Chair: Rod Rathge, Fort Wayne
Katie Aeschliman, BMO Harris Bank
Cindy Burres Barger, TrustINdiana
Terry Butler, Hammond
Paul Gabriel, Center Grove
Christian Flores, Lake Central
Mason Gallmeyer, MSD Warren Twp.
Mary Beth Gavney, Vincennes
Lindsey Hill, South Madison
Kelley Kitchen, Portage
Kevin Neafie, Tippecanoe
Barney Summers, Central Indiana ESC
Jim Tedder, Flat Rock-Hawcreek
Karin Toth, Crown Point

Data Analytics

Chair:  Amber Fields, Jennings County
Vice Chair:  Jeff Mercer, Franklin Community
Vice Chair:  Bruce Perry, Baugo
Brock Bowsher, Umbaugh
Paul Gabriel, Center Grove
Carla Gambill, Linton-Stockton
Darin Gullion, Delaware
Tim Hunter, Batesville
Stephanie Madison, Charles A. Beard
Damian Maggos, George K. Baum & Co.
Darin Miller, Hillyard Indiana
Alesia Pritchett, School City of Hammond
Ronda Ross, Michigan City
Matthew Schumaker, City Securities
Terry Spradlin, ENA
Mark Snyder, Middleburg
Jay Staley, Clark-Pleasant
David Stashevski, Daleville
Weston Young, IPS

Management/Human Resources

Chair:  Brian Simkins, MSD Warren Twp
Vice Chair: Steve Bayer, Fayette Co.
Vice Chair: Christy Hilton, Greenfield Central
Chris Cazares, Educational Services Co.
Peggy Chambers, Monroe Co.
Phyllis Davis, Southwest Allen Co.
Susan DeLong, Tippecanoe
Megan Garton, American Fidelity
Jodi Gordon, Brownsburg
Andrew Manna, Church Church Hittle & Antrim
Jon Mayes, Bose McKinney & Evans
Christy McNichols, JA Benefits, LLC
Tom Oestreich, MSD Washington Twp.
Ann O’Hara, Ice Miller
Liz Roberts, Noblesville
Dr. Shenia Suggs, MSD Wayne Twp.
Richard Sutton, R. E. Sutton & Associates
Susan Traynor Chastain, Lewis & Kappes
Bob Turner, AXA Equitable
Julie Wake, Liberty-Perry
Karen Allen, Vigo County
Kristopher Rivera, Hammond

School Finance

Chair: Kirby Stahly, East Allen Co.
Vice Chair: Jim Coplen, Southwest Allen Co.
Vice Chair: Jud Wolfe, Plainfield
Angie Anspach, Eastern Pulaski
Tom Bendy, John Glenn
Chad Blacklock, MSD Franklin Twp.
Darrel Bobe, North Knox
Scott Bowling, Crawfordsville
Hilda Damianick, Merrillville
Kirk Doehrmann, Whitley County
Nancy Dorsa, JP Morgan Chase
Jim Evans, Wawasee
Barry Gardner, Brownsburg
Michael Gilmore, Huntington Bank
Belvia Gray, Umbaugh
Jane Herndon, Ice Miller
Debbie Hineline, Educational Services Co.
Sheila Howe, Fort Wayne
Joe Licata, MSD Washington Twp.
Rob Mahon, Western Wayne
Bill Mallers, Northwest Allen
Fred McWhorter II, New Albany-Floyd Co.
Tim Pitts, EMCOR Construction Services
Jeff Qualkinbush, Barnes & Thornburg
Mike Reuter, Hamilton Southeastern
Jay Ryals, Fifth Third Securities
Matt Schumaker, City Securities
Mike Shafer, Zionsville
Dennis Tackitt, MSD Wayne Twp.
Steve Thoman, Performance Services
Brian Tomamichel, Mt. Vernon
Marvin Ward, MTW Consulting, Inc.
Ted Zembala, Hobart

School Operations

Chair: Rodger Smith, MSD Lawrence Twp.
Vice Chair: Nate Koets, Concord
Vice Chair:  Steve Tobias, Tippecanoe
Marc Cizewski, Laporte
Allen Cradler, Fanning Howey
Tom Green, Ergo Resource Management
Tom Hartman, Penn-Harris-Madison
Steve Hobgood, Greater Clark
Rick Hunter, MSD Franklin Twp.
Mike Lindsey, Performance Services
Tom Neff, Schmidt Associates
Brian Pickering, TRANE
Aimee Shimasaki, Martin Riley
Debbie Spangler, Eastern Hancock
Steve Sturm, Greenfield-Central
Sue Vauter, Munster
Brian Walker, EMCOR Construction Services
Dana Wannemacher, Barton Coe Vilamaa
Larry Boyle, Interface FLOR
Scott Martin, Patcraft Commercial Flooring
John Voigt, Brownsburg
Darin Miller, Hillyard Indiana
Mike Seger, Penn-Harris-Madison
Jen Maynard, Tandus Centiva

Standing Committees

Constitution and By-Laws

Chair:  Lynn Kwilasz
Bob Yoder, Southern Hancock
Eric Rody, Lafayette
Loren Evans, MSD Mt. Vernon
Brad Snyder, New Albany-Floyd County
Fred McWhorter II, New Albany-Floyd Co.
Denise Seger, Penn-Harris-Madison
Bruce Stahly, Mishawaka
Joseph A. Licata, Washington Twp

Nominating

Chair: Joseph A. Licata, Washington Twp
Region 1 – Lynn Kwilasz, Duneland
Region 2 – Jim Evans, Wawasee
Region 3 – Kirby Stahly, East Allen
Region 4 – Karen Zackfia, North Newton
Region 5 – Jill Townsend, Mississinewa
Region 6 – Jane Kellam-Tollett, Fayette Co.
Region 7 – Dr. Michele Moore, Martinsville
Region 8 – Dennis Tacket, MSD Wayne Twp
Region 9 – Loren Evans, MSD Mt. Vernon
Region 10 – Myra Fischvogt, Jennings Co.

Professional Development

Chair: David Holt, MSD Warren Township
Vice-Chair: Chad Blacklock, Franklin Twp CSC
Vice-Chair:  Robin Phelps, Noblesville
Amber Fields, Jennings County
Sharon Qualkenbush, Portage Twp
Brian Simkins, MSD Warren Township
Rodger Smith, MSD Lawrence Twp
Kirby Stahly, East Allen
Karen Zackfia, North Newton

Awards

Chair: Denise Seger, Penn-Harris-Madison
Region 1 – Cindy Adams, Highland
Region 2 – Phil Menzie, Fairfield
Region 3 – Lois Goeglein, East Allen
Region 4 – Tracy Albertson, Benton
Region 5 – Renee Anderson, Tipton
Region 6 – Megan Bell, New Castle
Region 7 – Carla Gambill, Linton-Stockton
Region 8 – Paul Gabriel, Center Grove
Region 9 – Glenda O’Connor, North Daviess
Region 10 – Pam Clover, Wilson Education Center

Legislative

Chair: Kevin Scott, Elkhart
Region 1 – David Pruis, Duneland
Region 2 – Rogert Zentz, Wa-Nee
Region 3 – Monte VanGessel, MSD of Steuben Co.
Region 4 – Jim McBee, North Montgomery
Region 5 – Teresa Vester, Eastern Howard
Region 6 – Paul Garrison, Daleville
Region 7 – Mark Shayotovich, Clay Community
Region 8 – Joe Licata, MSD Washington Township
Region 9 – Darrel Bobe, North Knox
Region 10 – Vaughn Sylva, Bartholomew
Ex Officio:
Scott Bowling, Crawfordsville
Weedie Smith, Decatur County
Ted Zembala, Hobart